Categories
Uncategorized

Yeni Bir Yıl, Yeni Bir Proje

Yaklaşık 5 sene önce bugünlerde Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye dönmeye karar vermiştim. Aklımda kalıcı bir geri dönüş yoktu. Sadece üzerinde çalıştığımız ve beni bir hayli heyecanlandıran bir mobil uygulamayı ilk olarak test amaçlı Türkiye’de yayına almak istiyorduk.

Geldiğimiz zaman, hatta gelmeden bile önce ilk düşündüğümüz, aklımıza gelen ilk sorular İstanbul’da startup ekosistemi nerede çalışıyor, bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek herhangi bir ortak çalışma alanı var mı idi. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, yurtdışında deneyimlediğimiz, bizim hayalimizdeki gibi bir yerin olmadığını öğrendik. Bir hayli de şaşırdık açıkcası olmadığını öğrenince.

Konsept Türkiye’de çok bilinen bir konsept değildi ve bizim de oluşturduğumuz kurgu insanları düşündürüyordu doğrusunu söylemek gerekirse. Çünkü ilk Kolektif House’u Seyrantepe’de oto tamircilerinin arasında açmaya karar vermiştik 🙂 Fakat bizim vizyonumuza inanlar, bizimle beraber bugünleri o zamanlardan görenler, hayal edenler de vardı.

Artık devrettiğimiz için faliyette olmayan, hikayenin başladığı yer: Kolektif House Sanayi
Artık devrettiğimiz için faliyette olmayan, hikayenin başladığı yer: Kolektif House Sanayi

Kolektif House’taki ilk etkinliği, daha Kolektif House açılmadan yapan şirket o zamanki adıyla Monitise, şimdiki adıyla Commencis, ben orada çalışırkenki adıyla Pozitron bize daha açılmadan güvenmişti. Ben sözlü olarak anlatmıştım, mekanı görmeye bile gerek duymamışlardı. Etkinlik esnasında daha kapılarımız bile takılmamıştı ama çok keyifli bir etkinlik olmuştu.

İlk büyük etkinliğimizi Google ile ve ilk büyük etkinlik serimizi ise YouTube ile yaptık. O zamanlar Google’da YouTube Head of Partnership pozisyonunda olan arkadaşım Heni Hazbay’a Kanyon’da yemek yerken anlatmıştım Kolektif House’u. Bizi Google ve YouTube ekipleriyle bir araya getirmesi yeterli oldu her şey için. Google workshoplarını, YouTube ise lokal YouTuberlara eğitim verdiği ve onları desteklediği YouTube Academy serisini gerçekleştirdi.

İlk ofisimizi kiralayan şirket ise Senfonico oldu. Senfonico’nun CEO’su, benim de çok eski arkadaşım olan, hatta kendisiyle çok öncesinde bir startup maceramız bile bulunan Tolga Esin’e ise Starbucks’ta kahve içerken Kolektif House’u anlattığım günü dün gibi hatırlıyorum. Daha Kolektif House inşaat iken üye olmuşlardı. Bu arada o gün sadece 3 kurucudan oluşan Senfonico, bugün 40’dan fazla kişiden oluşan dev bir dijital ajans ve hala Kolektif House’talar.

Şu anda Startup ekosisteminin kalbi Kolektif House’ta atıyor. Toplam içerideki şirketlerin yaklaşık %30’u startup. Türkiye’nin önde gelen hemen hemen tüm erken aşama melek yatırım ağlarının ofisleri Kolektif House’ta.

Kolektif House’a startupların gelmesi ilk Kolektif Explore etkiliği ile olmuştu. İlk başlarda hep iş başa düştüğünden sunuculuğunu, kürasyonunu, bizzat startupların ve konuşmacıların çağırılması bendeydi. Apperto, Zeplin, ÖdeAl, Tezgahçılar, FlightRecorder, Scorp, Sinemia, MutluBiEv, iyi sahne, Sinemasal, UsePanda, BiSu, MealBox, BiOnluk gibi son zamanlarda iyi çıkışlar yapan bir çok startup katılımcı oldu. Emrah Yalaz, Şekip Can Gökalp, Erhan Erkut, Fırat İşbecer, Emre Kurttepeli, Hasan Aslanoba, Alemşah Öztürk, Nevzat Aydın, Murat Özyeğin, Sina Afra gibi değerli konukları konuşmacı olarak ağırladık. Bu süreçte ekosistemin büyümesine hem şahitlik hem de ev sahipliği yapmış olduk.

İlk Kolektif Explore etkinliğinin açılış konuşmasını yaparken. Ocak 2015.
İlk Kolektif Explore etkinliğinin açılış konuşmasını yaparken. Ocak 2015.

Daha ilk günlerini dün gibi hatırladığım Kolektif House macerasında 4 yılı devirdim. Ne mutlu ki bana Kolektif House şu anda 15000 m2 alana yaklaşmış, bünyesinde 600’den fazla şirkete ev sahipliği yapan, günde ortalama neredeyse 2000 kişiyi ağırlayan dev bir çalışma alanı. Artık ben de Kolektif House’taki misyonumun sonuna gelmiş bulunuyorum. 40 kişiye yaklaşan dev ve çok başarılı bir ekip var artık Kolektif House’un arkasında. Dolayısıyla gözüm arkada kalmadan başka projelere odaklanabilme şansım var artık.

İşte şimdi oldu dediğimiz yer: Kolektif House Levent
İşte şimdi oldu dediğimiz yer: Kolektif House Levent

Önümde beni çok heyecanlandıran birkaç proje var. Bu projelerden ilki ise yazının başında bahsettiğim o yarım kalan proje. Artık hikayeyi tamamlama zamanı.

Baylar Bayanlar! Karşınızda Portföyist!

Portföyist her alandan kişinin rahatlıkla kullanabileceği yeni nesil bir finans uygulaması. Kendi portföyünüzü oluşturup, size özel detaylı analizler, grafikler, haberler ve anlık bildirimlerle yatırımlarınızı ve finans piyasalarını takip edebiliyorsunuz. Bu arada yatırım yapmak zorunda da değilsiniz kendinizi denemek amaçlı da kullanabilirsiniz Portföyist’i.

Portföyist’in çıkış noktası aynı Kolektif House gibi kendi ihtiyaçlarımızdan ortaya çıktı. Yaptığımız yatırımları takip etmek için son çaremiz artık excel olmuştu ve hiç de kolay olmuyordu. Ve belki farkında değiliz ama günümüzde kişinin kendi birikimlerini takip etmesi en temel ihtiyaçlardan biri artık. Hızlı değişen döviz kurları ve faiz miktarlarından dolayı eğer bilinçli olmazsak, takip etmezsek cebimizdeki para bile uçup gidebiliyor. Portföyist’in de öne çıktığı nokta tam da burası. Borsa, döviz kurları, emtia, kripto para değerlerini her yerden öğrenebiliyorsunuz zaten. Portföyist’in sunduğu bilgi ise bunların size olan etkisinin ne olduğu. Eminim kullandıkça siz de çok seveceksiniz.

Aşağıdaki tuşa tıklayarak indirebilirsiniz. Göz atıp görüşlerinizi benimle paylaşabilirseniz çok mutlu olurum 🙂

PORTFÖYIST’İ İNDİR

Leave a Reply

Your email address will not be published.