Categories
Uncategorized

Yerini Teknolojiye Bırakacak Meslekler I – Emlakçılık

Her sene maruz kaldığımız klasik gazete ve televizyon haberlerinden biri de geleceğin meslekleridir. Özellikle üniversite giriş sınavı zamanı çok fazla duyarız: “Geleceğin mesleği artık bu!”,  “Bu bölümünü okuyanların işi mezun olmadan garanti!”, “Aylık garanti 5000 dolar maaş!“. Habere bir bakıyoruz at antrenörlüğü, arıcılık gibi hiç akla hayale gelmeyecek meslekler.  

Benim esas ilgimi çeken ve çok daha önemli olduğunu düşündüğüm konu ise yakın gelecekte yerini teknolojiye, robotlara, yapay zekaya bırakacak meslekler.  Burada yakın gelecek kısmına vurgu yapmak istiyorum. Yakın gelecekten kastım önümüzdeki 5 ya da bilemediniz 10 sene içinde gerçekleşecek anlamında. Yani şu anki jenerasyonlar bizzat şahit olacak demek.  Yani ciddi anlamda hepimizin hayatını etkileyecek konular.

Ben de bu kaybolacağını tahmin ettiğim mesleklerle ilgili bir yazı serisi başlatmaya karar verdim. Burada benim tahminlerim var hep ama bu tahminlerin altını olabildiğince teknik kanıtlarla dolduracağım. Bir yandan da devamlı etrafta duyduğumuz, “Artificial Intelligence”, “Machine Learning”, “Robotics”, “Augmented Reality”, “Virtual Reality” gibi alanlardaki gelişmelerden ve günümüzdeki kullanımlarından bahsedeceğim.

Ve evet! Baylar, Bayanlar! “Yerini Teknolojiye Bırakacak Meslekler” serisinin ilk yazısına hoş geldiniz! Serinin ilk mesleği “emlakçılık”.

top-real-estate-memes-2015-09.jpg

Öncelikle,  “Emlakçılık hangi ihtiyaçtan doğdu? Emlakçıların yaptıkları işler nelerdir?” sorularının cevaplarından başlayalım. Yıllar yıllar önce,  geçmiş zaman içinde, develer tellal, pireler beraber iken, interneti geçtim bilgisayarın bile olmadığı dönemlerden bahsediyorum. Ev arayan kişilerin kiralık ya da satılık evlerin hangileri olduğunu, prosedürlerin nasıl işlediğini, evlerin piyasasının ne olduğunu bilmeleri mümkün değildi. Aynı şekilde evlerini satacak kişilerin de benzer sorunları olduğu gibi evlerini potansiyel müşterilere gezdirmek için ciddi mesai harcamaları gerekiyordu. Emlakçılık işte bu şekilde doğmuş.

ba01937cb5bc64fadf8609030dac7760.jpg

Şimdi günümüzde bu konuların ne kadarını artık herhangi bir insana ihtiyaç olmadan teknoloji ile çözebiliyoruz ya da çözebileceğiz tek tek bakalım:

Kiralık ya da Satılık Evler Bilgisi

Ev kiralamanın ya da satın almanın ilk aşaması haliyle evi bulmak. Eskiden sadece emlakçılarda ve kısıtlı bir şekilde olan bu bilgi için, uzun bir süreden beri ilanları görebildiğimiz ya da ilan verebildiğimiz websitesi ve mobil uygulamalar var. Hatta emlakçılar bile aktif olarak bu platformları kullanıyorlar. Son zamanlarda hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olan cep telefonları ile fotoğraf ve videolar içeren detaylı bir ilan oluşturmak çok basit. Aynı şekilde dilediğiniz bir muhitte istediğiniz gibi bir evin olup olmadığına bakmak da yine bu uygulamalar ile çok kolay. 

İstatistiki bilgiler ışığında konuşursak sadece sahibinden.com, en son açıkladığı 2017 verilerine göre aylık 40 milyonun üzerinde ziyaretçi alıyor. Ve güncel ilan sayısı 5 milyonun üzerinde. Bu rakamlar hem ilan verenler hem de ev arayanlar için inanılmaz rakamlar. Yani verdiğiniz ilanla 40 milyon kişiye ulaşabiliyorsunuz. Diğer taraftan da birkaç dakika içinde 5 milyon üzerinde ilandan size en uygun olanı bulabiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak yapay zeka (artificial intelligence), derin öğrenme (deep learning) ve makine öğrenme (machine learning) gibi teknolojilerle bu sistemler sizin davranışlarınız, daha önceki tercihlerinize ve sizinle benzer profili olan kişilerin yapmış oldukları tercihlere göre size çok başarılı ev önerileri bile yapabiliyor.

2016 yılında emlakçılar için bir platform olan Inman tarafından Amerika’nın Denver eyaletinde 3 gün süren bir deney gerçekleştirildi. 3 tane yerel, tecrübeli emlakçı, 1 tane yapay zekaya karşı yarıştılar. Deneydeki senaryo çok basitti. Denver dışında yaşayan biri Denver’a taşınmak istiyordu ve sadece cuma’dan pazar’a 3 günü vardı, her gün bir tane en beğendiği evi gezmek istiyordu. Ve 3 günde de müşterinin seçtiği ev bot tarafından müşteriye uygun olacağı dusunulen ev oldu. Bu deney yapay zekanın ileride ciddi bir sekilde emlakcıların yerini alabileceğini gosterdi.

Emlak Piyasası

Ev bulma ile paralel giden diğer bir konu da emlak piyasası. Kiralanmak ya da satılmak istenen evin gerçek değeri eskiden yine sadece emlakçılar üzerinden ulaşılabilen ve ağırlıklı olarak onların hakim olduğu bir bilgiydi. Kulaktan dolma hikayeler ya da söylentilerle de kolayca manipule olabiliyordu. Ve eğer piyasa hakkında bilginiz, tecrübeniz yoksa kandırılmanız da bir hayli olasıydı. Günümüzde ise inanılmaz detaylı ve şeffaf bir şekilde bu bilgi elimizin altında. Hatta hepimizin cebinde bulunan akıllı telefonlarla istediğimiz her an ulaşabileceğimiz yakınlıkta ve güncellikte. 

Burada da yine bu sistemlerin arkasında yukarıda bahsettiğimiz kendi kendi öğrenen yapay zeka ile çalışan sistemler var. Komplike algoritmalarla, anlık arz talep dengesini de dahil ederek herhangi bir evin fiyatını anında hesaplayabiliyorlar.

Zillow ile Amerika’daki her evin, kiralık ya da satılık olmasına gerek yok, hem mevcut hem de geçmişteki değerini görmeniz mümkün. Aşağıdaki görsel Los Angeles’ta Abbot Kinney Caddesi çevresindeki evlerin fiyatlarını gösteren Zillow’dan alınmış bir görsel.

Screen Shot 2018-08-21 at 20.00.00.png

Emlak Gezme ya da Gezdirme

Yukarıdaki adımları geçtik diyelim. Kendimize uygun evleri bulduk. Bu süreçte en az 10-15 ev gezmeden karar vermek pek mümkün değil. Fotoğraflar ise ne yazık ki bir evin tam olarak anlayabilmek, hissedebilmek için yeterli değil. Ama Virtual Reality ve 360 video gibi teknolojilerle artık bakmak istediğimiz evi gezmek için fiziksel olarak o eve gitme ihtiyacımız yok. Son zamanlarda hızla gelişmekte olan sanal gerçeklik gözlükleri bu alanda kullanılmaya başladı. 

HTC Vive kullaranak yapılan bir sanal ev turu

Gezmenin de ötesinde evi istediğiniz mobilyalarla döşeyip nasıl göründüğüne bakma şansınız bile var. Ya da evinizi kiralar ya da satarken farklı zevklere yönelik döşeyip potansiyel alıcılara o sekilde göstermeniz mümkün. 

Sanal olarak döşenmiş bir evin önce ve sonra görünümü
Sanal olarak döşenmiş bir evin önce ve sonra görünümü

Bu alanda belki de herkesi en çok heyecanlandıran alan. Dev şirketlerin inanılmaz yaptığı yatırımlar mevcut. Goldman Sachs da yayınladığı araştırmalarda 2025’e kadar sadece gayrimenkul sektöründe sanal gerçeklik kullanımının 2.6 milyar dolarlık bir pazar oluşturacağını öngörüyor.

Satış, Sözleşmeler ve Diğer Prosedürler

Son aşama ise yasal prosedürler. Elektronik devlet giderek daha da büyüyor. Eskiden alması yarım gün süren sabıka kaydı, ikametgah gibi belgeleri 2 dakika içinde e-devlet’ten alabiliyoruz. Ve benim gibi e-devlet’i sık kullanan biriyseniz devamlı yeni servisler eklendiğinin de farkındasınızdır. Ev satışı, ev kiralama ve benzeri gibi durumlar çok standard işlemler olduğu için yakın gelecekte bunların da dijital ortama taşınmaması için hiç bir neden yok. 


Kaynakça

1.https://webrazzi.com/2018/03/01/sahibinden-com-2017yi-yenilikler-ve-yatirimlarla-tamamladi/

2.https://www.techemergence.com/machine-learning-in-real-estate-trends-and-applications/

3. https://blog.produvia.com/artificial-intelligence-ai-in-real-estate-c809f9606ee0

4.https://www.inman.com/2016/05/10/broker-vs-bot-winner/

5. https://www.attomdata.com/news/attom-insights/artificial-intelligence-real-estate-today-tomorrow-future/

6.https://www.statista.com/chart/4602/virtual-and-augmented-reality-software-revenue/

7.https://www.omnivirt.com/blog/best-uses-virtual-reality-vr-real-estate/

One reply on “Yerini Teknolojiye Bırakacak Meslekler I – Emlakçılık”

Leave a Reply

Your email address will not be published.